Przysięga małżeńska, czyli jak się przygotować do najważniejszej chwili w życiu?

Dla wielu osób przysięga małżeńska jest niezwykle ważna w życiu. To ona bowiem świadczy o tym, iż dwoje ludzi zapragnęło w tej samej chwili przyrzec przed sobą, przed bliskimi i przed Bogiem dozgonną miłość aż do śmierci. Jak duże znaczenie dla Polaków ma przysięga małżeńska? 

Jak wygląda przysięga małżeńska?

Przysięga małżeńska może być złożona w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Para, która zamierza się pobrać bardzo często zastanawia się, czy w tak doniosłej chwili nie pomyli się i czy w ogóle uda im się wykrzesać z siebie te niezwykle ważne słowa. Mimo, iż tak naprawdę trzeba tekst przysięgi powtarzać za księdzem lub urzędnikiem jest to dość spore wyzwanie, któremu zawsze towarzyszy sporo emocji i które pamięta się do końca życia. 

Przysięga małżeńska w Kościele 

Jak wygląda przysięga małżeńska par, które pobierają się w Kościele? Zdecydowanie nie przypomina ona przysięgi z filmów amerykańskich, które są dość swobodne i luźne. Rzadko kiedy bowiem w Polsce pary decydują się na to, by same napisać swoją własną przysięgę i wygłosić ją w Kościele. W tradycyjnej przysiędze para ślubuje sobie nawzajem miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że nie opuszczą siebie nawzajem aż do śmierci. Wbrew pozorom są to proste słowa, które jednak w tych okolicznościach nabierają szczególnej, wyjątkowej mocy. Warto więc wypowiedzieć je na spokojnie, z ogromną miłością do drugiej osoby, by partner lub partnerka wiedzieli dobrze, że te słowa są niezwykle ważne dla nich. 

Przysięga małżeńska dla osób wierzących ma bardzo duże znaczenie. Każdy, kto miał okazje wyznać miłość przed Bogiem i rodziną wie doskonale, jak ślub wszystko zmienia. Nie trzeba więc obawiać się ślubnego kobierca, gdyż po to ludzie się wiążą ze sobą, by móc na siebie liczyć na dobre i na złe. Pary, które są w związku małżeńskim łatwiej przechodzą wszystkie kryzysy, czują się nieodłączni i często nie wyobrażają sobie rozstać się z drugą osobą z powodu chwilowych niesnasek. Warto więc na zawsze pamiętać o wyjątkowych słowach wypowiedzianych w Kościele.